Bloczki Suporex z betonu komórkowego i silikaty to jedne z najpopularniejszych materiałów budowlanych użytkowanych w Polsce. Jakie są podobieństwa, a co je od siebie odróżnia? Sprawdzamy i odpowiadamy! 

Podobieństwa między materiałami

Zarówno beton komórkowy, jak i produkty silikatowe tworzone są z podobnych surowców – czyli wapno, piasek oraz woda, jednak różni je technologia dzięki której powstały. Silikaty powstają poprzez formowanie masy z wapnia i piasku na prasach. Dzięki temu uzyskuje się wyrób o wysokiej wytrzymałości. Później poddaje się je autoklawizacji poprzez działanie pary wodnej. Materiał następnie “dojrzewa”. Z kolei drugie rozwiązanie jest przygotowywane przez takich producentów jak np. Termalica. Bloczki komórkowe powstają w wyniku dodania środka porotwórczego (na przykład pasty aluminiowej lub sproszkowanego aluminium) do piaskowo-wapiennej masy, co sprawia, że całość pęcznieje zwiększając swoją objętość, a wewnątrz widoczne są miliony małych porów. Szukając odpowiednich rozwiązań dla domu, warto postawić na materiał Ytong Energo+, dzięki któremu postawić możemy ściany jednowarstwowe. 

Co je odróżnia?

Silikaty są bardzo wytrzymałe, jednak dość dużą wadą jest ich spora waga, a przede wszystkim gwarantujący małą ciepłochronność. Z kolei beton komórkowy odwrotnie: lekki, ciepły, jednak o bardzo małej wytrzymałości. Przez dużą masę silikaty trudne są w transporcie, ale domy wybudowane przy ich pomocy mają zdecydowanie lepszą akustykę i wygłuszenie. W przypadku betonu jest natomiast odwrotnie. Silikaty cechują się także niższym stopniem nasiąkliwości, co automatycznie przekłada się na lepszą mrozoodporność.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *