Tradycyjne maszyny do szycia Ci nie wystarczaj? Być może odpowiedzią na Twoje potrzeby będzie owerlok. To urządzenie, które znajduje się w każdej szwalni czy zakładzie krawieckim, może sprawić, że Twoje hobbystyczne szycie wkroczy na jeszcze wyższy poziom. To także urządzenie, które posiada każdy profesjonalny krawiec. Warszawa, Kraków, Poznań to miasta w których możemy zlecić szycie owerlokiem profesjonalistom. Możemy również sami nauczyć się obsługiwać owerlok, o czym piszemy w dalszej części artykułu. 

Jak szyć owerlokiem?

Określenie “overlock” pochodzi z języka angielskiego i odnosi się do specjalnego rodzaju szwu. To tak zwany szew obrzucający, która zabezpiecza krawędzie materiału przed pruciem. W ten sposób wykańczane są krawędzie większości ubrań. Dzięki obszyciu ich szwem owerlokowym będą bardziej trwałe. By zobaczyć fragmenty takich szwów, nie trzeba daleko szukać. Wystarczy odwrócić na lewą stronę dowolną koszulkę czy sweter – niemal każde z ubrań bez poszewki ma krawędzie zabezpieczane w ten właśnie sposób.

Charakterystyka owerloka

Co zatem wyróżnia owerloki? Te urządzenia posiadają nieco inny układ niż maszyna do szycia Janome czy produkty innych wiodących marek. Przede wszystkim owerloki szyją równocześnie kilkoma, co najmniej trzema nitkami. Dzięki temu trwale zabezpieczają krawędzie ubrań, nadając im przy okazji estetyczny wygląd. Charakterystyczną cechą owerloków jest także wbudowany nóż. Za jego pomocą urządzenie obcina nierówności materiału.

Owerloki to niezbędny element profesjonalnego zakładu krawieckiego, ale na rynku łatwo znaleźć również tańsze odpowiedniki, które nadają się do domowego użytku. Dzięki nim szycie będzie jeszcze bardziej trwałe i estetyczne. Co ważne, owerloki przyspieszą także prace związane z przygotowywaniem nowych ubrań.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *