Wielu młodym osobom marzy się bycie sławnym projektantem mody, rozpoznawanym na całym świecie. Niestety nie jest tak łatwo zaistnieć w tej branży. Aby tego dokonać, należy rozpocząć odpowiednie kształcenie oraz zająć się wszelkimi obróbkami krawieckimi hobbistycznie. Samo posiadanie maszyny do szycia Juki czy innej renomowanej firmy niestety nie wystarczy. Jak zatem zacząć swoją przygodę z projektowaniem odzieży?  Gdzie możemy pracować jako krawiec? Warszawa, Kraków, Katowice -w jakich miastach możemy rozwinąć swoje umiejętności krawieckie? Sprawdź!

Po pierwsze: podstawowe umiejętności oraz przestrzenne myślenie

Aby zostać światowej klasy projektantem mody, przede wszystkim konieczne jest nieszablonowe myślenie, posiadanie zmysłu estetycznego oraz gustu. Dodatkowymi atutami będzie znakomita wyobraźnia, która pozwoli na stworzenie czegoś ciekawego z przeciętnego ubrania. Oczywiście, każdy projektant mody powinien mieć przynajmniej podstawowe pojęcie o szyciu. Bardzo często pomysły nie rodzą się na papierze czy też w programie komputerowym, tylko na manekinie, na którym to została zawieszona np. sukienka. Patrząc na nią do głowy projektanta może wpaść mnóstwo pomysłów, jak udoskonalić jej wygląd. Stosując najczęściej szpilki, wykonuje różne podpięcia oraz marszczenia, które odmienią wygląd zwyczajnej kreacji. Świetnie jeśli projektantowi nie jest obcy overlock czy maszyny do szycia Janome lub Brother (znajdziesz je w sklepie https://adamar.pl/) . Znając nawet podstawowe zasady obsługi takich sprzętów, projekt wykreowany w rzeczywistości może samodzielnie zszyć i przenieść go na papier czy do programu komputerowego.

Po drugie: kształcenie kierunkowe

Jak widać, wiele umiejętności może być przydatnych, jeśli chcemy zostać projektantami. By jednak cały czas się rozwijać, warto zapisać się również na kurs projektowania odzieży, na którym zdobędziemy wiedzę dotyczącą obsługi programów do projektowania odzieży oraz wiele innych cennych wskazówek. Podczas takiej nauki zaczniemy patrzeć w nieco inny sposób na krawiectwo oraz projektowanie odzieży. Jak jednak wiadomo, sam kurs nic nam nie da, jeśli nie będziemy pracować również samodzielnie. Każdego dnia warto zatem podejmować się chociaż kilku prac związanych z przeróbkami odzieży czy samodzielnym szyciem. Dodatkowo warto poszukać stażu, na którym specjalistyczną wiedzę zdobędziemy od osób, które “siedzą” w zawodzie od przynajmniej kilku lat. Warto również skorzystać z blogów tematycznych jak np. https://odziezbiznesowa.pl/, gdzie poruszana jest tematyka mody i projektowania odzieży.