Nowoczesny wystrój wnętrz, dobrze dobrany układ dekoracji i modne żaluzje to nie wszystko. Coraz częściej w polskich domach myśli się o oszczędzaniu. Popularnym rozwiązaniem staje się więc rekuperacja. Poznań czy Wrocław, takie systemy pojawiają się w dużej liczbie nowo budowanych domów jednorodzinnych. Rekuperacja to szereg korzyści – od świeżego powietrza w każdym pomieszczeniu, przez filtrację zanieczyszczeń i pyłów, po oszczędności na ogrzewaniu i klimatyzacji. Te ostatnie są możliwe dzięki wymiennikom ciepła zainstalowanym w rekuperatorach. Jak działa ich mechanizm? Wyjaśniamy!

Wymienniki ciepła – dlaczego są tak ważne?

Jak działają rekuperatory? Poznań czy Katowice, ich schemat działania jest taki sam. Zadaniem tych urządzeń jest przechwytywanie energii z powietrza usuwanego z mieszkania. Do jej wymiany dochodzi właśnie w wymiennikach ciepła, które są najważniejszym elementem rekuperatora.

Przez wymiennik ciepła przechodzi zarówno powietrza, które ulatuje z wnętrza budynku, jak i to, które jest do niego nawiewane z otoczenia. Choć dzielą się na kilka rodzajów, schemat działania tego mechanizmu jest podobny – powietrze przechodzi przez specjalne kanały i oddaje ciepło, do innych, położonych obok. Nigdy nie dochodzi jednak do mieszania się zużytego i świeżego powietrza.

Wymiennik ciepła ma kluczowy wpływ na działanie systemu rekuperacji. To od jego sprawności zależy to, ile energii będzie w stanie odzyskać rekuperator. Decydując się na montaż tego systemu warto zatem zwrócić uwagę na rodzaj zamontowanego w rekuperatorze wymiennika.

Rodzaje wymienników ciepła

W większości rekuperatorów funkcjonuje jedno z trzech podstawowych rozwiązań. Należą do nich wymienniki przeciwprądowe, krzyżowe oraz obrotowe. Za najbardziej nowoczesną i skuteczną opcję uważa się tę ostatnią, w której oprócz odzyskiwania energii można również wstępnie nawilżyć powietrze. Takie rozwiązania mogą efektywnie zastąpić inne wentylacje. Poznań, kraków czy Radom – warto postawić na takie rozwiązanie i zacząć oszczędzać.

Sprawdź też, kiedy warto postawić na rekuperację w domu: https://www.apartamentydomlux.pl/uncategorized/rekuperacja-w-domu-kiedy-warto-na-nia-postawic/