Hałas w pracy potrafi skutecznie przeszkodzić w wykonaniu codziennych obowiązków. Może być przyczyną wielu schorzeń, problemów zdrowotnych, a nawet doprowadzić do utraty słuchu. Jakie są rodzaje hałasu w pracy? W jakich zawodach można je spotkać i jak sobie z nimi radzić? Sprawdźcie!
Od cichej rozmowy aż do młota pneumatycznego
Podczas pracy biurowej w przestrzeni panuje względna cisza. Słychać jedynie stukot komputerowych klawiatur, niektórzy wspólnie słuchają radia. Od czasu do czasu prowadzone są towarzyskie rozmowy. Wartości te mogą oscylować pomiędzy 40, a 60 decybeli. Nie jest to wartość, która może powodować, że konieczny będzie dla pracownika ochronnik słuchu. Inaczej sprawa wygląda, gdy obowiązki wykonywane są przy użyciu specjalistycznych narzędzi, które generują spory hałas, który trwa przez bardzo długi czas. Pracując w hałasie powyżej 80 decybeli przez osiem godzin, pracownik powinien otrzymać od pracodawcy słuchawki, jednak nie ma obowiązku ich ubierać. Jednakże jeśli na budowie, gdy robotnicy noszą kaski BHP, hałas oscyluje pomiędzy 95, a 100 decybeli, wówczas praca musi wynosić maksymalnie 40 minut.
Jak radzić sobie z hałasem?
W przypadku pracy w dużym hałasie pomoże nam sklep BHP. Kraków to miasto w którym sporo można znaleźć miejsc, gdzie można takie zakupić. Warto zachęcać pracowników, którym zostaną one wręczone, aby zakładali je. Jakie są efekty pracy w głośnym środowisku? Rozdrażnienie, kłopoty z koncentracją, problemy z sercem, układem krążenia, zaburzenia snu. Z kolei gdy pracujemy w cichszym biurze, a przeszkadza nam hałas klimatyzacji, radia lub rozmawiających współpracowników, warto zawsze sygnalizować ten problem i doprowadzić do rozwiązania.